Jak dużo osób wybiera kredyt bankowy na podstawie obejrzanej reklamy w telewizji? Z pewnością bardzo dużo, inaczej reklama takiego banku nie miałaby sensu. Ale nie jest to najlepsze rozwiązanie.
Przede wszystkim dlatego, że poznajemy tylko ułamek oferty, z reguły jest to oprocentowanie nominalne (bardzo często z "gwiazdką"), a przykład reprezentatywny (zwłaszcza w przypadku reklam telewizyjnych) jest nieczytelny.
Porównanie kredytów
Porównanie kredytów to podstawowa zasada, aby wybrać tańsze i lepsze rozwiązanie. Warto jednak poświęcić trochę czasu i uwagi na analizę kredytów. Chodzi przecież o nasze pieniądze! Na przykład: kredyt hipoteczny czy kredyt gotówkowy - kiedy wybrać i jaki kredyt?
Szukając odpowiedniego kredytu i banku, zazwyczaj szukamy ten kredyt, który będzie najtańszy. I słusznie. Tylko co oznacza najtańszy kredyt gotówkowy? Z najniższym oprocentowaniem? Bez ubezpieczenia? Na długi okres czasu?
Samo oprocentowanie nominalne, choćby najniższe, nie informuje nas o całkowitym koszcie kredytu. Jest to tylko jeden z czynników kosztowych. Są przecież jeszcze inne, takie jak prowizja, koszty dodatkowe, ubezpieczenie. Może być niskie oprocentowanie, ale wysoka prowizja, i odwrotnie. Koszt kredytu jest większy, jeżeli skorzystamy z ubezpieczenia. A w niektórych ofertach kredytowych, ubezpieczenie jest obligatoryjne, aby móc skorzystać z obniżonego oprocentowania. I co wówczas? Kredyt promocyjny będzie tańszy od oferty standardowej w innym banku?
Zanim porównamy oferty, należy sprawdzić jakie banki mamy do wyboru i w tym może nam pomóc internetowa porównywarka kredytów. Jeżeli jest to kredyt gotówkowy, to korzystamy z porównywarki kredytów gotówkowych. Wpisujemy wysokość kredytu, okres kredytowania i otrzymujemy listę banków. Wystarczy wówczas już tylko wyselekcjonować 2-3 banki i wysłać formularz kontaktowy. Bank przedzwoni i przedstawi ofertę, wyliczając wcześniej naszą zdolność kredytową.
Przy porównywaniu ofert bankowych bierzemy pod uwagę całkowity koszt kredytu lub jego RRSO. Te dwie wielkości pozwolą wybrać najbardziej atrakcyjną propozycję.
Całkowity koszt kredytu jest sumą wszystkich kosztów, jakie poniesiemy zaciągając kredyt, czyli poza oprocentowaniem uwzględnia również opłaty, marże, prowizje, ubezpieczenie. RRSO (Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania) podaje całkowity koszt kredytu w ujęciu rocznym i w procentach.
Do wyliczenia RRSO nie wlicza się wydatków na opłaty notarialne, a które to musi ponieść kredytobiorca.
Kredyt gotówkowy 16 tysięcy złotych - od wyliczenia rat, aż po oferty kredytów w bankach.
Rata kredytowa
To. ile wyniesie rata kredytowa, zależy przede wszystkim od wysokości i okresu spłaty kredytu. Im okres kredytowania jest dłuższy, tym rata kredytu będzie mniejsza. W takim wypadku kredyt będzie jednak droższy, a to z takiego powodu, że więcej zapłacimy odsetek. Jeżeli chcemy pożyczyć stosunkowo tanio, to musimy zadłużenie uregulować możliwie szybko, a to już wymaga zmniejszenia liczy rat.
Wysokość raty kredytowej musi być zatem dostosowana do możliwości naszego budżetu. Należy również zapytać jakie są możliwości i warunki wcześniejszej spłaty kredytu.