sobota, 26 listopada 2016

Rada Polityki Pieniężnej i stopy procentowe

Rada Polityki Pieniężnej (RPP) jest organem Narodowego Banku Polskiego (NBP). W jej skład wchodzi dziewięciu członków oraz przewodniczący, który jest jednocześnie prezesem NBP. Członkowie są powoływani (po trzech) przez prezydenta, Sejm i Senat na okres 6 lat.

RPP jest niezależnym gremium, którego głównym celem jest dbanie o niską inflację, stabilność polskiej waluty, jak również i wzrost gospodarczy.

Rada Polityki Pieniężnej decyduje dodatkowo o wysokości stóp procentowych, czyli pośrednio od Rady zależy wysokość rat kredytowych, które płacisz za kredyty i pożyczki.

Obecnie (styczeń 2023 r.) stopa lombardowa wynosi 7,25 proc., stopa depozytowa 6,25 proc., stopa redyskonta weksli 6,80 proc.

Co to są stopy procentowe?

Banki w najprostszym ujęciu kupują pieniądz (lokaty bankowe) i go sprzedają, w postaci kredytów.

Zanim taki pieniądz trafi do i od konsumenta oprocentowanie musi być ustalone na poziomie międzybankowym. Oprocentowanie jest to zatem realna cena pieniądza, jaki pożyczają sobie banki. Od tego zależy tzw. WIBOR, czyli oprocentowanie pieniędzy, które pożyczają między sobą. Stawka WIBOR jest obliczana w każdym dniu na podstawie średniej stopy procentowej pożyczek w największych bankach.

Ustalona stawka WIBOR ma duży wpływ na to, ile zapłacimy za kredyt. Jeżeli weźmiemy pod uwagę zwykły kredyt gotówkowy lub kredyt mieszkaniowy wysokość oprocentowania składa się z dwóch składników: stopy WIBOR oraz marży. I jest to zyskiem banku. Ile wynosi oprocentowanie w bankach kredytów gotówkowych, możemy sprawdzić np. korzystając z porównywarki kredytów.

Kiedy rośnie WIBOR? Dwóch przypadkach: wówczas kiedy banki nie chcą sobie nawzajem pożyczać pieniądze, jak i wtedy kiedy RPP podnosi stopy procentowe.

Jastrzębie i gołębie w Radzie

Mogłeś się spotkać z określeniem, że któryś z członków Rady jest "gołębiem" lub "jastrzębiem".Nie są to pejoratywne określenia jej przedstawicieli, ale pokazują tylko na podział pomiędzy twardymi i miękkimi zwolennikami prowadzonej polityki monetarnej.

"Jastrzębiami" nazywani są członkowie Rady, którzy są twardą polityką monetarną, "gołębiami" są jej przeciwnicy.

Oba skrzydła są zdecydowanie za tym, aby wszelkimi możliwymi sposobami walczyć ze zjawiskami mocno proinflacyjnymi.

Zwolennicy twardej polityki monetarnej uważają, że przedsiębiorstwa dopasują się bez większych perturbacji do wysokich stóp procentowych. Zwolennicy miękkiej polityki monetarnej uważają natomiast, że NBP powinien analizować koniunkturę gospodarczą i w przypadku kiedy jest ona słaba, z wysokim bezrobociem, odstępować od nadmiernie restrykcyjnych działań.

Już teraz wiesz, kto będzie bardziej skłonny obniżyć oprocentowanie w przypadku słabej koniunktury i wysokiego bezrobocia.

Ostania obniżka stóp procentowych miała miejsce w marcu 2015 r. (obniżka stóp procentowych o 50 pb ), RPP ogłosiła, że decyzja ta oznacza zamknięcie cyklu łagodzenia polityki pieniężnej. Możemy się zatem spodziewać, że z początkiem roku 2018 nastąpi podwyższenie stóp procentowych. Oznacza to, że kredyt będzie droższy, dlatego decydując się na kredyt na dłuższy okres czasu, powyżej 1.5 roku warto jest zastanowić się nad oprocentowaniem stałym kredytu.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz