Produkt kredytowy, który należy wybrać, zależy nie tylko od sytuacji kredytobiorcy, ale i również, a może i przede wszystkim od celu, na jaki chce przeznaczyć środki finansowe.
Kredyt hipoteczny jest kredytem celowym, a to oznacza jedno: może być przeznaczony tylko na konkretny cel związany z nieruchomością. Może to być np. zakup mieszkania, domu, działki, budowę nieruchomości, ale i remonty mające na celu zaadaptowanie nieruchomości na cele mieszkaniowe.
Kredyt hipoteczny dodatkowo wyróżnia forma zabezpieczenia – jest to hipoteka na nieruchomości oraz konieczność wniesienia wkładu własnego w wysokości co najmniej 20% wartości nabywanej nieruchomości.
Pożyczka i kredyt gotówkowy
Kredyt gotówkowy, a właściwie pożyczkę gotówkową, można przeznaczyć na dowolny cel. Nawet mieszkaniowy! Czyli można kupić mieszkanie na kredyt gotówkowy (ale będzie to droższa inwestycja), można wydać na zakup samochodu z ogłoszenia, jak i na jakikolwiek inny cel, który nie jest związany z prowadzeniem działalności gospodarczej (mowa jest bowiem o kredytach konsumenckich).
Oba kredyty różnią się nie tyko formą zabezpieczenia spłaty. W przypadku kredytów gotówkowych, poza standardowymi, dodatkowych zabezpieczeniem spłaty może być np. poręcznie osób trzecich lub wykupione ubezpieczenie.
Okres spłaty dla kredytów hipoteczny może wynieść nawet 35 lat, kiedy maksymalny okres kredytowania dla kredytów gotówkowych to 10 lat. Ale nie ma co się dziwić, że czas spłaty jest tak długi w przypadku kredytów hipotecznych, ponieważ i kwoty, na jakie jest zaciągany, nie są najmniejsze.
Średnia kwota kredytu hipotecznego przekracza znacznie 200 tys. zł, kiedy dla kredytów gotówkowych ta kwota jest najczęściej maksymalnie dostępna. Uwaga! W przypadku pożyczki pozabankowej przez internet (przeczytaj: Szybkie pieniądze, czyli życie z pożyczką pozbankową) nie pożyczysz więcej niż ok. 60 tys. zł.
Czy kredyt hipoteczny jest tańszy od kredytu gotówkowego? Patrząc na podstawowe parametry, takie jak oprocentowanie nominalne, to z pewnością. Jednak całkowity koszt kredytowania w przypadku kredytów hipotecznych będzie znacznie większy niż w przypadku kredytów i pożyczek gotówkowych. Koszty odsetkowe, ze względu na kwotę finansowania i czas spłaty, niejednokrotnie stanowić będą 50% i więcej wartości udzielonego kredytu.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz