piątek, 25 lutego 2022

Kredyt konsolidacyjny a kredyt refinansowy

Czy jest jakakolwiek różnica pomiędzy kredytem konsolidacyjnym, a kredytem refinansowym? Tym bardziej jest to istotne, że wiele osób mówi o refinansowaniu kredytów i pożyczek, przeniesieniu kredytu do innego banku lub refinansowaniu zadłużenia.

Różnica jest zasadnicza pomiędzy kredytem konsolidacyjnym i refinansowym. Cechą wspólną jest to, że są oferowane przez banki i wiąże się z przeniesieniem kredytu do innego banku.

W przypadku kredytu refinansowego liczba „przenoszonych” zobowiązań jest ograniczona do jednego, a w przypadku kredytu konsolidacyjnego liczba kredytów jest w teorii nieograniczona.

To tajemnicze „przeniesienie”, to nic innego jak nowy kredyt. Po prostu, bank spłaca przedstawione we wniosku kredytowym:

  • jedno zobowiązanie – w przypadku kredytu refinansowego – i udziela nowy kredyt, na nowych warunkach,
  • kilka zobowiązań – w przypadku kredytu konsolidacyjnego – i również udziela nowy kredyt, np. z wydłużonym okresem kredytowania, tak, aby zmniejszyć ratę w stosunku do sumy rat konsolidowanych zobowiązań.

Kredyt refinansowy najczęściej dotyczy kredytów hipotecznych, natomiast w przypadku kredytu konsolidacyjnego zakres konsolidowanych kredytów może być bardzo szeroki obejmować zarówno kredyty hipoteczne, jak i gotówkowe, samochodowe, karty kredytowe i limity w koncie.

Oba rozwiązania powinny być brane w szczególności, kiedy pogorszyła się płynność finansowa domowego budżetu i konieczne jest obniżenie raty kredytowej lub nowa oferta kredytowa jest znacznie korzystniejsza od tej obecnej (dotyczy to przede wszystkim kredytów mieszkaniowych).

Przed podjęciem decyzji należy zawsze jednak dokładnie przeanalizować oferty i przeliczyć wszystkie koszty. Pamiętajmy, że nowy kredyt z wydłużonym okresem spłaty, to nowe koszty kredytowe (przede wszystkim odsetki). To często powoduje, że zadłużenie się zwiększa, kosztem mniejszej raty.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz