sobota, 7 maja 2022

Kredyt konsolidacyjny z dobraniem gotówki

Kredyt konsolidacyjny z dobraniem gotówki jest to możliwe. Nawet z dość niskim oprocentowaniem - jak na obecne standardy - po podwyżkach stóp procentowych. A gdzie taki kredyt szukać? W banku przede wszystkim, ale można również i w SKOK-ach.

Kredyt konsolidacyjny z dobraniem gotówki

Dużo ważniejsze jednak od możliwości dobrania dodatkowej gotówki w ramach takiego kredytu, jest wybór taniego kredytu konsolidacyjnego. Przede wszystkim dlatego, aby nowe zadłużenie nie przybrało monstrualnych rozmiarów.

Należy bowiem pamiętać, że będzie to nowy kredyt i tym samym zostaną naliczone koszty kredytowe. Druga sprawa jest taka, że głównym założeniem przeprowadzanej konsolidacji jest obniżka rat kredytowych. A jak to się dzieje, że rata jest niższa? Dlatego, że zostanie wydłużony odpowiednio czas spłaty nowego zobowiązania.

Większość potencjalnych kredytobiorców, decyduje się na konsolidację, aby ich nowa miesięczna rata była jak najniższa, z dwóch powodów:

  • poprawić płynność w domowym budżecie lub/i
  • zwiększyć zdolność kredytową, aby dobrać gotówkę w ramach kredytu lub z myślą o przyszłym kredycie.

Poprawa zdolności kredytowej zawsze daje większe szanse na pożyczenie dodatkowych środków, pod warunkiem, że wiarygodność kredytowa w BIK jest pozytywna. I to samo odnosi się do konsolidacji. Jeżeli wystąpiły w przeszłości (lub są aktualnie) opóźnienia w płatności rat, to szansa uzyskanie kredytu konsolidacyjnego są niewielkie.

Jak znaleźć korzystny kredyt konsolidacyjny?

Podstawową rzeczą przy szukaniu korzystnego kredytu konsolidacyjnego, a więc jak najtańszego, jest ich porównanie. Ale nie propozycji kredytowych, ale indywidualnie przedstawionych ofert kredytowych. A to jest możliwe dopiero po skontaktowaniu się z bankiem, który po zbadaniu oceny kredytowej, może taką wstępną ofertę przedstawić.

Kredyt konsolidacyjny bez prowizji, ale z wyższym oprocentowaniem, czy może z wysoką prowizją, ale z niskim oprocentowaniem będzie tańszy?


Kredyt konsolidacyjny i dodatkowa gotówka - dodatkowe informacje dotyczące poruszanego tematu.


Porównanie kredytów konsolidacyjnych z uwzględnieniem kosztów całkowitych (lub z ich RRSO) jest konieczne, aby na to pytanie odpowiedzieć. Koszt całkowity bowiem jest sumą wszystkim kosztów ponoszonych na rzecz banku w związku z uzyskanym kredytem. Oczywistym jest, że im większy jest koszt, to i kredyt jest droższy. Wystarczy zatem porównać zaledwie dwie oferty z uwzględnieniem kosztów całkowitych lub wskaźników procentowych RRSO dla zobowiązań o takich samych parametrach (kwota, okres kredytowania, rat – malejące lub stałe), aby wskazać tę ofertę, która ma najniższy koszt całkowity lub RRSO. Tem kredyt konsolidacyjny w banku będzie tańszy.

Czy opłaca się konsolidować kredyty?

Pamiętaj, że:

  • O zakresie konsolidacji kredytów decyduje bank. Oznacza to, że kredyty, które można skonsolidować, minimalna i maksymalna kwota konsolidacji, liczba zobowiązań podlegających konsolidacji, leży w gestii banku i to bank określa parametry oferty.
  • Im większa jest wysokość kredytu i im dłużej go spłacasz, tym większy będzie koszt odsetkowy.
  • Mniejsza rata kredytowa nie bierze się z niczego – jest wynikiem wydłużenia czasu spłaty. Tym samym im mniejsza rata kredytowa, tym większy będzie koszt zapłaconych odsetek, a tym samym rośnie cena kredytu.
  • Po konsolidacji wysokość zadłużenia wzrośnie w stosunku do jego wysokości przed konsolidacją.
  • Decyzja o konsolidacji musi zostać dokładnie przemyślana, z uwzględnieniem sytuacji finansowej, zarówno przed konsolidacją, jak i w trakcie spłacania kredytu.
  • Opcja kredytu konsolidacyjnego z dobraniem gotówki zawsze zwiększa wysokość kredytu oraz koszt całkowity. Nie powinno się z takiej propozycji korzystać w sytuacji, kiedy głównym zamierzeniem jest poprawa płynności finansowej domowego budżetu.

Czy nowy kredyt konsolidacyjny można spłacić wcześniej?

Jeśli zastanawiasz się, czy kredyt konsolidacyjny można spłacić wcześniej, to tak, taka możliwość istnieje. Kredyt możesz spłacić wcześniej we wszystkich bankach.

Informację o takiej możliwości znajduje się bezpośrednio w podpisanej umowie kredytowej. Należy zwrócić uwagę, że masz trzy możliwości:

  • jednorazowa spłata całości zobowiązania,
  • wpłacać wielokrotnie większą kwotę,
  • dokonywać nadpłaty raty kredytowej, czyli płacić większą kwotę niż to wynika z ustalonego harmonogramu.

Ale nigdy nie powinieneś regulować mniejszej raty, a w kolejnym miesiącu nadpłacić, aby wyrównać brakującą kwotę z poprzedniego miesiąca.

Dzięki szybszemu zamknięciu zadłużenia, zyskujesz na obniżeniu kosztów kredytowania. Z pewnością jest to motywacją do wcześniejszej spłaty skonsolidowanego kredytu.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz