Podstawowym czynnikiem wpływającym na wysokość stopy procentowej jest oczywiście ryzyko inwestycji. Im większe ryzyko, to stopa procentowa jest większa i na analogicznie im mniejsze ryzyko, to stopa procentowa będzie mniejsza.
W szczególności to widać w pożyczkach bankowych i pożyczkach pozabankowych w odniesieniu do rocznej rzeczywistej stopy procentowej. W bankach pożyczamy dużo taniej, ze względu, że ryzyko utraty pożyczonego kapitału jest mniejsze niż przy pożyczce w firmie pożyczkowej. Banki przeprowadzają dużo bardziej restrykcyjną ocenę wiarygodności kredytowej konsumenta niż w przypadku firm pożyczkowych, zatem ponoszą mniejsze ryzyko udzielenia "złego kredytu".
Innym istotnym czynnikiem, który ma wpływ na wysokość stopy procentowej jest tzw. płynność. Co jest bardziej "płynne": gotówkowa, samochód czy nieruchomość? Oczywiście, że gotówkowa, mniej "płynny" jest samochód, a najmniej "płynna" jest nieruchomość. Można napisać, że płynność jest to czas od podjęcia decyzji o sprzedaży, poprzez moment zrealizowania sprzedaży i uzyskania pieniędzy. Zatem im płynniejsze są aktywa, tym jest niższa stopa procentowa.
To w takim przypadku, dlaczego kredyt hipoteczny jest udzielany na niższe oprocentowanie niż kredyt gotówkowy? Zostanie to wyjaśnione, w którymś z kolejnych wpisów.
Możliwość inwestowania gotówki (czy to przez bank w formie kredytów i pożyczek, czy to w przypadku klienta banku otwierającego lokatę bankową) na różne długości okresu i w różnych momentach czasu powoduje, iż wartość gotówki zmienia się w czasie. Na przykład inwestujemy dzisiaj na lokacie bankowej wolną gotówkę i za 3 miesiące odbieramy kapitał z wypracowanym zyskiem.
Jaki otrzymamy zysk z lokaty, ile zapłacimy za pożyczkę
Aby sprawdzić z jaką wartością zainwestowanej gotówki będziemy mieli do czynienia za 3 miesiące, rok lub za inny okres czasu służą operacje finansowe:
- kapitalizacja odsetek,
- dyskontowanie.
oraz pojęcie:
- wartość obecna i wartość przyszła.
Jak można takie wartości wyliczyć? Aby dokonać stosownych wyliczeń, pomogą nam podstawowe zasady oprocentowania kapitału w ustalonym okresie jego pracy:
- zasady oprocentowania prostego
- zasady oprocentowania składanego.
Odsetki od kapitału oznaczają procent kapitału wyrażony najczęściej w jednostkach pieniężnych (pln), które są naliczane po upływie okresu bazowego (rok, 3 miesiące lub inny).
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz