niedziela, 6 listopada 2016

Szybkie i skuteczne wyczyszczenie BIK

Nie daj się nabrać i nie korzystaj z ofert firm, które chcą na tobie zarobić, proponując "czyszczenie BIK". Jaka jest rola takich firm, dlaczego nie warto korzystać z takiej "pomocy" i jak to zrobić samodzielnie.

BIK (Biuro Informacji Kredytowej), instytucja powołana na podstawie art. 105 ust. 4 Prawa bankowego, przetwarza dane udostępnione przez banki, SKOK-i, jak również i przez niektóre z firm pożyczkowych dotyczące spłaconych/niespłaconych zobowiązań, jak i również opóźnień w ich regulowaniu. Informacje zgromadzone w BIK mają wpływ na ocenę wiarygodności kredytowej konsumenta (pozytywna lub negatywna historia kredytowa).

Pomaga w ocenie zdolności kredytowej klientów banków i SKOK-ów, ale to nie od BIK-u zależy czy dostaniemy kredyt lub pożyczkę. BIK pełni funkcję informacyjną, a nie doradczą.

Legalne podstawy usunięcia danych z BIK

Czy można wyczyścić BIK? I w jaki sposób to zrobić?

Jeżeli mamy negatywną historię kredytową, to z pewnością nie otrzymamy żadnego kredytu w banku. Na takiej sytuacji żeruje wiele firm, które oferują „czyszczenie BIK". Wiele ogłoszeń buduje fałszywą świadomość, że można, oczywiście za odpowiednio wysoką opłatą, „usunąć negatywne wpisy w BIK".

Prawo bankowe określa podstawy przekazywania danych do BIK, jak i również precyzuje sposoby na ich usunięcie.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz