niedziela, 4 grudnia 2016

Czy zadłużasz się nadmiernie?

Kredyt jest jednym z podstawowych produktów oferowanych przez banki. Jest to umowa pomiędzy bankiem (lub SKOK-iem) a kredytobiorcą, na podstawie której bank zobowiązuje się udostępnić klientowi określoną kwotę pieniędzy na określony czas. Klienta za pożyczone pieniądze musi poza odsetkami oddać również pozostałe koszty związane z udzieleniem kredytu.

Z kredytów bankowych korzystają zarówno osoby indywidualne, jak i firmy, instytucje czy nawet państwa.

Problem nie jest zatem samo pożyczanie pieniędzy w banku, ale nadmierne zadłużenie. Powstaje wówczas kiedy nie mamy wystarczająco wysokich dochodów, aby kupić za gotówkę lub z oszczędności konkretne produkty lub nowym kredytem spłacamy stare zobowiązania. A w przypadku przedsiębiorców nadmierne zadłużenie powstaje najczęściej w sytuacji zbyt dużych inwestycji.

W szczególności okres przedświąteczny sprzyja nadmiernemu zadłużaniu się. Reklamy produktów, chęć kupienie prezentu, a dodatkowo liczne "promocyjne" oferty kredytowe i pożyczkowe sprawiają, że wszystkie te czynniki motywują nas do zadłużania się w bankach i firmach pożyczkowych.

Sklepy wręcz nawet pomagają się nam zadłużać oferując zakup produktów na raty. Współpracują z bankami lub innymi pośrednikami kredytowymi, aby wszelkie formalności kredytowe lub pożyczkowe zostały załatwione na miejscu.

Kupując produkt w sklepie na raty, zachodzi niebezpieczeństwo również tego, że kupimy dodatkowo jakiś inny produkt, o którego zakupie pierwotnie nie myśleliśmy. I zamiast małej raty, zrobi się nam duża. A jej płatność przypadnie zaraz po świętach...

Kredyt ratalny wydaje się bardzo atrakcyjny, ale wymaga, podobnie jak w przypadku innych kredytów i pożyczek, dokonania obiektywnej i poprawnej oceny naszych możliwości spłaty takiego zobowiązania.

Bardzo niebezpieczne jest również zapożyczanie się na stosunkowo niewielkie kwoty. Uważamy, że z małym zobowiązaniem poradzimy sobie znacznie łatwiej. O ile jest to tylko jedna pożyczka. Ale gdy co jakiś czas bierzemy kolejną pożyczkę, np. w firmach pożyczkowych (zapoznaj się w serwisie z poradnikiem na temat pożyczek pozabankowych ), to w za jakiś czas nasze zobowiązania będą na takim poziomie, że nie będziemy ich w stanie regulować.

Żaden bank "nie odpuści" nieuregulowanego kredytu. Jeżeli nie przeprowadzimy wspólnie z bankiem restrukturyzacji zadłużenia, to skończy się tym, że bank wypowie nam kredyt i skieruje sprawę na drogę sądową.

Jeżeli masz zbyt duże zadłużenie, należy zastanowić się nad konsolidacją kredytów i pomyśleć o kredycie konsolidacyjnym.

Nawet darmowy kredyt gotówkowy może stać się problem finansowym. Ale czy taki kredyt jest w ogóle możliwy?

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz