Plusy kart kredytowych? Jest kilka:
- dzięki karcie kredytowej możemy płacić za zakupy, nie wypłacając pieniędzy,
- wyjeżdżając za granicę, mamy możliwość korzystania z miejscowych bankomatów - nie jesteśmy zmuszeni kupować walutę. Warunek: musi to być karta kredytowa międzynarodowa,
- kartę kredytową zazwyczaj można otrzymać za darmo (patrz niżej), a dokonywane płatności nie są objęte prowizją,
- liczne promocje i udogodnieni związane z kartą kredytową, np.: karta pay back,
- bezpłatny kredyt, o ile zmieścimy się w okresie bezodsetkowym.
Minusy kart kredytowych
- zdarzają się opłaty za jej wydanie (nie wszystkie banki),
- oprocentowanie karty kredytowej,
- opłata za roczne użytkowanie.
Koszty uzależnione są od banku, ponieważ opłaty za wydanie są często zerowe, a opłaty za użytkowanie uzależnione są od ilości (lub wartości bezgotówkowych) transakcji dokonanych za pomocą karty kredytowej.
Jak korzystać z karty kredytowej
Kryteria przyznawania kart kredytowych są różne, w każdym banku inne. Ostatnimi czasy zaostrzyły się one nieco, ale jednocześnie wzrosła liczba i wartość dokonywanych transakcji za ich pomocą, co świadczy o wzroście świadomości ułatwień w dokonywaniu zakupów i płatności. Pamiętaj jednak, że karta kredytowa musi być dopasowana do twoich możliwości finansowych.
Jak prawidłowo korzystać z karty kredytowej?
1. Transakcja bezgotówkowa to płatności kartą kredytową w terminalach w punktach handlowo-usługowych, takich jak: sklepy, kasy, stacje benzynowe, itp. Wszelkiego rodzaju płatności w internecie, telefoniczne. To również doładowania kartą kredytową telefonu komórkowego w bankomacie.
2. Spłacając tylko kwotę minimalną, trzeba brać pod uwagę, że okres ważności karty również ma swój koniec, i bank zażąda spłaty całości zadłużenia z karty, i tym samym, możemy popaść w spiralę zadłużenia.
3. O spłacie zadłużenia należy pamiętać samemu - bank nie przypomni Tobie! To nie jest debet na rachunku bankowym, który jest automatycznie pokrywany z wpływów (dochody z pracy) na rachunek. Każdy dzień zwłoki, może nasz drogo kosztować - naliczane odsetki!
4. Ograniczyć do minimum transakcje gotówkowe, czyli przede wszystkim wypłaty z bankomatu. Banki pobierają dużą prowizję za takiego rodzaju transakcje. Wynosi ona około 3% wypłacanej kwoty, ale nie mniej niż 7 zł. I co bardzo istotne! Wypłata z bankomatu przy pomocy karty kredytowej, jest traktowana przez banki, jako operacja gotówkowa: nie przysługuje jej wówczas okres bezodsetkowy, a odsetki są naliczane natychmiast.
5. Jeżeli nie jest konieczne, nie dokonywać przelewów za pomocą karty kredytowej. Banki (nie wszystkie!) również w tym przypadku pobierają prowizję wynoszącą kilka złotych, ponadto niektóre z nich traktują przelewy jak transakcje gotówkowe. Najlepiej dowiedzieć się w banku jak traktowane są przelewy z karty kredytowej. Jeżeli jest traktowany jako transakcja bezgotówkowa, to w taki przypadku przysługuje nam okres bezodsetkowy, w przeciwnym wypadku niestety nie.
6. Należy również sprawdzić, czy pobierane są opłaty za dokonanie przelewów z rachunku karty kredytowej. Mogą one wynieść od kilku złotych do nawet kilkunastu.
Karta kredytowa jest produktem godnym polecenia, stosowana z rozwagą i zgodnie z wytycznymi banku, może usprawnić zarządzanie budżetem domowym oraz uzyskać relatywnie tani kredyt. Ale proszę pamiętaj! Odsetki w przypadku spłaty zadłużenia są wysokie i należy zawsze pamiętać o spłacie zadłużenia jak najszybciej, najlepiej w okresie bezodsetkowym. Pułapka kredytowa czyha na każdego nierozważnego użytkownika kart kredytowych. Być może wówczas lepszym rozwiązaniem będzie kredyt gotówkowy.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz