środa, 6 lipca 2022

Zalety i wady konsolidacji kredytów

Każdy produkt kredytowy ma… więcej wad niż zalet. Kredyt konsolidacyjny również. Skonsolidowanie, czyli połączenie zobowiązań w jedno, jest rozwiązaniem dla tych kredytobiorców i pożyczkobiorców, którzy mają kłopoty (ale radzą sobie) z płaceniem rat kredytowych.

zalety i wady konsolidacji kredytów

Kredyt konsolidacyjny nie jest kredytem przeznaczanym na bieżącą konsumpcję, ale jest kredytem celowym, przeznaczonym na spłatę wybranych zobowiązań kredytowych.

Zmniejszenie raty i poprawa płynności finansowe, to główna zaleta konsolidacji kredytów.

Zalety konsolidacji kredytów

Najważniejsze zalety konsolidacji kredytów. Zalety konsolidacji, a nie kredytu.

  • Możliwość skonsolidowania różnych i wybranych zobowiązań kredytowych i pożyczkowych. Samodzielnie decydujemy o tym co ma zostać spłacone, oczywiście w zakresie oferty przedstawionej przez bank. Najczęściej konsolidowane są kredyty i pożyczki gotówkowe (przeczytaj: Na co zwrócić uwagę biorąc kredyt gotówkowy?). O pozostałe produkty (np. kredyty samochodowe, hipoteczne, wykorzystane limity) należy zapytać w banku.
  • Zmniejszenie wysokości raty kredytowej w stosunku do sumy rat konsolidowanych zobowiązań.
  • Poprawa bilansu budżetu domowego – zmniejszy się strona wydatkowa związana z obsługą zadłużenia.
  • Zwiększenie zdolności kredytowej, co umożliwia uzyskanie dodatkowej gotówki lub wnioskowane o większy kredyt w przyszłości.
  • O kredyt konsolidacyjny gotówkowy można wnioskować również przez internet, np. propozycja Alior Banku.

Wady kredytu konsolidacyjnego

Dlaczego wady kredytu konsolidacyjnego, a nie konsolidacji kredytowej? Ponieważ konsolidacja ma w zasadzie same zalety i trudno jest znaleźć jakiś minusy. Natomiast każdy kredyt konsumencki ma wyłącznie wady. Nie jest to bowiem kredyt przeznaczany na inwestycje (np. jak to ma miejsce w przypadku przedsiębiorstw).

  • Pożyczone środki finansowe należy oddać na określonych zasadach, które zostały opisane w umowie kredytowej.
  • Nie ma darmowego kredytu (może być darmowa pożyczka), a to oznacza, że oddajesz więcej niż tylko pożyczony kapitał.

  • Zmniejszenie raty kredytu konsolidacyjnego wiąże się z wydłużeniem okresu kredytowania, w konsekwencji rośnie koszt odsetkowy.
  • Kredyt konsolidacyjny nie jest kredytem oddłużeniowym, bowiem zadłużenie po konsolidacji wzrośnie, ze względu na całkowity koszt kredytu.
  • Bardzo często konsolidacja kredytowa jest przeprowadzana ze względu na rosnące raty kredytów z oprocentowaniem zmiennym. Jeżeli zostanie wybrany kredyt konsolidacyjny z oprocentowaniem zmiennym, to każda zmiana stóp procentowych spowoduje zmianę wysokości raty.

Czy warto korzystać z kredytu konsolidacyjnego? - więcej na temat konsolidacji kredytów i samego kredytu.


Na jaki maksymalny okres można skonsolidować kredyty?

Na ile miesięcy można wziąć kredyt konsolidacyjny? Maksymalna okres na jaki może być rozłożona spłata skonsolidowanych zobowiązań w ramach kredytu konsolidacyjnego, zależy od wybranego banku i rodzaju kredytu.

Jeżeli zdecydujemy się na konsolidację gotówkową, bez zabezpieczenia hipotecznego, to czas spłaty nie będzie dłuższy niż 10 lat. Maksymalna liczba miesięcznych rat kredytowych, to 120 i nie więcej.

Wybierając natomiast konsolidację hipoteczną, która jest zabezpieczona na nieruchomości, to teoretycznie czas kredytowania może być nawet i dwukrotnie dłuższy niż dla konsolidacji gotówkowej.

Długi czas kredytowania jest wybierany przy dużych kredytach konsolidacyjnych. 10-letni czas kredytowania raczej nie będzie uwzględniany przy konsolidacji na 20 tys. zł, ale na 200 tys. zł.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz