piątek, 2 września 2022

Jak skonsolidować kredyty? Wrzesień 2022

Masz na głowie spłatę kilku zobowiązań kredytowych naraz? I być może spłacasz je w kilku bankach? Jeżeli płynność finansowa nie wygląda najlepiej, to warto zastanowić się nad konsolidacją kredytów.

jak skonsolidować kredyty - wrzesień 2022

Jest to pewien sposób na zmniejszenie wydatków w domowym budżecie. Poniżej, kilka najważniejszych informacji dotyczących konsolidacji kredytów, kredytów konsolidacyjnych oraz oczywiście, wrześniowe propozycje kredytowe.

Być może już słyszałeś o konsolidacji kredytu, która polega na zaciągnięciu nowego kredytu, aby spłacić przy jego pomocy wybrane kredyty i pożyczki. Niekiedy, potocznie, mówi się o konsolidacji, że jest to połączenie kilku kredytów w jeden lub zamiana kredytów w jedno nowe zobowiązanie.

Zasadnicze i najważniejsze cele konsolidacji kredytów to: zmniejszenie liczby aktualnie spłacanych kredytów, zmniejszenie wysokości nowej raty kredytowej oraz zwiększenie zdolności kredytowej. Przed okresem wysokiej inflacji i stóp procentowych, można byłoby jeszcze dodać, że celem konsolidacji jest szukanie oszczędności w spłacie kredytu, ale na razie, to nie obowiązuje.

Co można skonsolidować? Konsolidacji kredytowej podlegają praktycznie wszystkie kredyty: gotówkowe, samochodowe, mieszkaniowe, ratalne i odnawialna. Tak jest w teorii, bowiem banki, samodzielnie prowadząc politykę kredytową, decydują co można skonsolidować i na jakich zasadach.

Dodatkowo w ramach przeprowadzanej konsolidacji, przy odpowiedniej zdolności kredytowej, można uzyskać dodatkowe środki finansowe z przeznaczeniem na dowolny cel.

Gdzie skonsolidować kredyty? Wrzesień 2022

Przegląd najnowszych propozycji kredytowych oraz ofert promocyjnych w bankach we wrześniu 2022 r.

Konsolidacja kredytów jest niemożliwa bez zdolności kredytowej. Jeżeli ktokolwiek próbuje ciebie przekonać, że kredyt możesz otrzymać bez zdolności, to celowo wprowadza ciebie w błąd. Nie otrzymasz kredytu.

Mała lub niewystarczająca zdolność kredytowa przekreśla możliwości uzyskania kredytu w wysokości o jaką wnioskujesz. Nawet wówczas, kiedy bank uzna, że zdolność kredytowa jest ok, scoring w BIK odpowiedni, to może wymagać – zwłaszcza w przypadku dużych kredytów i długiego czasu spłaty – przedstawienia np. poręczyciela, wykupienia ubezpieczenia czy innego zabezpieczenia.

Przy ocenie zdolności kredytowej brane są pod uwagę przede wszystkim: wysokość i źródło dochodów, wysokość comiesięcznych wydatków – to są najważniejsze czynniki. Wiarygodność kredytowa nie wypływa bezpośrednio na wysokość zdolności, ale wpływa na ostateczną ocenę kredytową.

Konsolidacja kredytów jest opłacalna?

Nie. Obecnie nie jest. Należy zawsze pamiętać, że zaciągnięcie każdego kredytu, w tym również i kredytu konsolidacyjnego, to konieczność poniesienia kosztów kredytowych. Gdzie tu opłacalność?

Po pierwsze, na koszt kredytowy składają się z reguły odsetki, ale może to być również np. prowizja czy ubezpieczenie. Po drugie, wydłużenie okresu spłaty obniża miesięczną ratę, ale koszt odsetkowy rośnie. W konsekwencji zadłużenie jest większe niż przed przeprowadzeniem konsolidacji.

Żaden kredyt nie jest rozwiązaniem pożądanym, ale jeżeli już musimy z niego skorzystać, to należy zwracać uwagę na oprocentowanie nominalne, prowizję i opłaty dodatkowe. Porównać oferty można posługując się wskaźnikiem RRSO (Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania) lub całkowitym kosztem. Oba wyliczenia znajdziemy w Formularzu Informacyjnych otrzymanym od banku.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz