czwartek, 26 października 2023

Warto konsolidować kredyty?

Co zrobić, kiedy obsługa już zaciągniętych zobowiązań bankowych zaczyna przerastać Twoje możliwości finansowe, a suma rat kredytowych jest zbyt dużym obciążeniem dla domowych finansów?

warto konsolidować kredyty

W takie sytuacji warto jest wziąć pod uwagę kredyt konsolidacyjny. Ale czy konsolidacja kredytów jest opłacalna? Z pewnością wzrośnie koszt kredytowy, ale jest to często jedyna możliwość, aby odzyskać utraconą płynność finansową.

Jakie kredyty bankowe można skonsolidować? Kredyt konsolidacyjny pozwala na połączenie w jeden kredyt kredytów i pożyczek gotówkowych, kredyty samochodowe, mieszkaniowe, a nawet kredyt w rachunku i na karcie kredytowej.


Przeczytaj również na blogu: Gdzie najtaniej wziąć kredyt gotówkowy?


Poniżej znajduje się lista banków, z którymi można skontaktować się w sprawie takiego kredytu.

Wystarczy wysłać tylko krótki formularz kontaktowy, aby przedstawiciel banku skontaktował się z Tobą telefonicznie.

Na czym polega konsolidacja kredytów?

To nic innego, jak tzw. "połączenie" spłacanych innych kredytów w jeden. Czyli nowym kredytem, można spłacić, np. posiadane kredyty mieszkaniowe, gotówkowe, samochodowe czy limity na kartach kredytowych i rachunkach ROR. Skonsolidować można ze sobą nie tylko różne zobowiązania, ale także o różnych okresach spłaty i w różnych bankach.

Bank zatem po sprawdzeniu zdolności i wiarygodności kredytowej, może zaproponować ofertę. Udziela Tobie kredytu w wysokości sumy konsolidowanych zobowiązań (chyba, że jeszcze dodatkowo zgodziłeś na dodatkową gotówkę) i spłaca tym kredytem banki, które zostały wyszczególnione we wniosku kredytowym. Jest to zatem nowy kredyt, na nowych warunkach.

Istotą konsolidacji jest zatem zredukowanie posiadanych zobowiązań kredytowych oraz poprawa płynności finansowej poprzez rozłożenie spłaty kredytu na większą ilość rat, co sprawia, że płacone w każdym miesiącu rata kredytowa jest mniejsza.

Czy kredyt konsolidacyjny opłaca się?

Czy jakiś kredyt się opłaca? Żaden. No chyba, że jest to kredyt inwestycyjny. A w przypadku kredytów konsumpcyjnych, to zawsze oddajesz znacznie więcej niż pożyczasz.

Kredyt konsolidacyjny z pewnością wiąże się z kosztami, ale przeważnie są one nieco niższe niż w przypadku kredytów i pożyczek gotówkowych. Przy zaciąganiu kredytu konsolidacyjnego bank naliczy przecież i odsetki, i prowizję, a być może i zdecydujesz się na ubezpieczenie.

Ponadto warto pamiętać, że im dłuższy okres spłaty zobowiązania, to oczywiście i rata będzie mniejsza, ale jednocześnie pociągnie za sobą podwyższenie całkowitych kosztów z tytułu odsetek. Konieczne jest zatem, aby zwracać uwagę również na oprocentowanie nominalne w skali roku, jak i całkowity koszt.

Pomimo różnych wad, to niejednokrotnie konsolidacja jest jedyną możliwością uratowania się przed niewypłacalnością - zaprzestanie spłaty zobowiązań często oznacza brak możliwości uzyskania jakiejkolwiek pożyczki, nie mówiąc już o skonsolidowaniu kredytów.

Przy kredycie konsolidacyjnym musi być również zdolność kredytowa

Aby dowiedzieć się jaką masz zdolność kredytową, to najlepszym sposobem będzie skontaktowania się z wybranym bankiem.

Od posiadanej zdolności kredytowej, jej wysokości oraz od wiarygodności kredytowej zależy, czy dostaniesz kredyt lub pożyczkę - nie tylko bankową. Im Twoja zdolność kredytowa jest większa, to oczywiste, że na większy kredyt możesz liczyć.

Zdolność kredytowa jest obliczana przez banki w podobny sposób, ale waga poszczególnych czynników może być już nieco inna, a co oznacza, że wyliczenia w poszczególnych bankach mogą się znacznie różnić.

Tani kredyt konsolidacyjny

Czy dany kredyt będzie tani, zależy oferty kredytowej. To już wiemy. Od zdolności kredytowej zależy również to w jakiej maksymalnej kwocie możemy otrzymać kredyt i na jaki czas. Im dłuższy jest czas spłaty, to i mniejsza będzie rata kredytowa i jednocześnie większa zdolność kredytowa (mniejsza część budżetu jest wydzielona na raty). Ale jednocześnie należy wziąć pod uwagę, że im dłużej kredyt spłacamy, tym większe odsetki od pożyczonego kapitału oddamy (dłużej pożyczony kapitał pozostaje do naszej dyspozycji). A to oznacza, że całkowity koszt kredytu konsolidacyjnego rośnie.

Kiedy zastanowić się można nad konsolidacją zobowiązań? Jeżeli spłacamy regularnie zadłużenie, ale wiemy, że za kilka miesięcy się będzie nam trudniej "spiąć" domowy budżet, to najlepiej już dzisiaj podjąć odpowiednie działania. Można spróbować renegocjować warunki kredytowe (jeżeli mamy jeden kredyt) lub skorzystać z kredytu konsolidacyjnego - połączyć kredyty i pożyczki w jeden kredyt - i płacić jedną mniejszą ratę kredytową. Ewentualnie inną opcją jest znalezienie dodatkowego dochodu.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz