Konsolidacja kredytu, to połączenie kilku zobowiązań w jeden kredyt. Dotyczy ona kilku kredytów lub pożyczek i powiązana jest ściśle z kredytem konsolidacyjnym. A co to takiego jest ten kredyt konsolidacyjny i dlaczego jest tak chętnie wybieramy?
Kredyt konsolidacyjny to popularny produkt kredytowy oferowany przez banki. Za pomocą którego spłacisz zobowiązania kredytowe (przedstawione do konsolidacji). W ten sposób masz możliwość na:
- połączenie kilku kredytów w jeden,
- obniżenie wysokości (nowej) raty kredytowej,
- skonsolidowanie zadłużenia (potocznie mówi się o "połączeniu kilku zobowiązań w jeden kredyt") oraz
- spłacanie tylko jednego zobowiązania.
Po konsolidacji możesz odzyskać kontrolę nad finansami
Konsolidacja kredytu powinna być przeprowadzona przede wszystkim w sytuacji, kiedy spodziewasz się, że mogą wystąpić trudności w terminowym uregulowaniu zobowiązań kredytowych.
Jeżeli już to nastąpiło, to tym bardziej nie ma na co czekać. Kiedy bank zacznie upominać się o zapłacenie raty, to może być już za późno na uzyskanie kredytu.
Jakie zobowiązania można połączyć w kredyt?
Jakie produkty finansowe podlegają konsolidacji? Najczęściej są to kredyty i pożyczki:
- gotówkowe,
- hipoteczne (w tym kredyty mieszkaniowe),
- samochodowe,
- ratalne.
Ale również:
- limit na karcie kredytowej,
- limit kredytowy koncie osobistym.
Jednak to co będzie można skonsolidować zależy już od konkretnej propozycji w banku. Są takie, które pozwalają skonsolidować również kredyty studenckie, inne kredyty konsolidacyjne czy nawet i pożyczki pozabankowe.
Gdzie złączyć kilka zobowiązań w jedno nowe?
W jakim banku połączysz swoje zobowiązania? Poniżej zapoznasz z kilkoma najnowszymi propozycjami:
Kredyt konsolidacyjny niska rata? Należy zdawać sobie sprawę z tego, że kredyt konsolidacyjny nie oznacza obniżenia ogólnych kosztów kredytowych. Zmniejszona zostaje wysokość raty kredytowej, ale kosztem wydłużenia okresu spłaty. To oznacza, że zapłacisz więcej odsetek za kredyt.
Gdy spłacasz kredyty, które były zaciągnięte przy wysokim oprocentowaniu, to taka operacja kredytowa może przynieść pewne oszczędności.
Czy jest możliwa konsolidacja kredytu tylko jednego? Nie. Ale...
Jeżeli chcemy przenieść jeden kredyt do innego banku i dodatkowo zaciągamy nową pożyczkę, która zostanie skonsolidowana, to mamy do czynienia z konsolidacją. Jest to tzw. kredyt konsolidacyjny z dobraniem gotówki.
Porównanie kredytów konsolidacyjnych w kilku bankach
Zanim zdecydujemy się na wybór konkretnej oferty bankowej, dobrze jest porównać kilka propozycji według całkowitych kosztów kredytu i rrso. Jest to prosty i szybki sposób, aby stworzyć indywidualny ranking kredytowy.
Podobnie jak w przypadku pozostałych kredytów i pożyczek bankowych, również i w tym przypadku na całkowity koszt kredytu wpływa kilka podstawowych.
Najczęściej występują odsetki oraz prowizja od wysokości udzielonego kredytu. Oczywiście dodatkowo może to być również ubezpieczenie oraz inne opłaty dodatkowe. Te wszystkie koszty łącznie - po ich podliczeniu - informują o koszcie kredytu, czyli jego cenie.
Niekiedy o konsolidacji mówi się, jako o połączenie kilku zobowiązań w jeden procent. A to z tego powodu, że zamiast wielu kredytów i pożyczek z różnym oprocentowaniem nominalnym, jest tylko jeden kredyt z nową stopą procentową.
Spłacasz tylko jeden kredyt? Negocjuj warunki spłaty
Spłacając tylko jedno zobowiązanie lepszą opcją są negocjacje z bankiem i zmiany warunków umowy, chyba, że jednak chcemy uzyskać dodatkową gotówkę.
Być może uda się nam np. obniżyć oprocentowanie, wydłużyć kredytowanie lub uzyskać prolongatę w spłacie. Rozmowy powinny zostać podjęte w momencie, kiedy regulujemy raty kredytowe terminowo, a nie w sytuacji, kiedy zaprzestaliśmy spłacać zobowiązanie.Co jeżeli okaże się, że bank nie jest skłonny przygotować aneksu do umowy (raczej mało prawdopodobne)? To możesz oświadczyć, że w takim razie szukasz kredytu konsolidacyjnego w innym banku. Być może po takiej perswazji bank zmieni decyzję.
Z drugiej strony zależy im na tym, aby KAŻDE zobowiązanie zostało uregulowane w całości. W związku z czym, jeżeli niezwłocznie zaczniemy rozmowy w sprawie restrukturyzacji zadłużenia, to nie powinno być żadnych problemów w zmianie warunków jego spłaty.
Uzyskanie kredytu konsolidacyjnego uzależnione jest od oceny zdolności kredytowej dokonanej przez bank. I zasada jest tutaj jedna: im będzie to lepsza ocena, to na lepsze warunki kredytowania możemy liczyć.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz