poniedziałek, 4 grudnia 2023

Pożyczka pozabankowa na co zwrócić uwagę?

Pożyczka pozabankowa na co zwrócić uwagę w szczególności uwagę? Nie masz zdolności kredytowej i nie możesz skorzystać z pożyczki w banku, to co wówczas? Pozostaje firma pożyczkowa. Firma pożyczkowa, a nie "parabank".

pożyczka pozabankowa na co zwrócić uwagę

"Parabank" nie jest instytucją finansową, ponieważ w polskim prawie nie ma definicji "parabanku". Można co najwyżej mówić o firmie pożyczkowej, bo w większości przypadków taki podmiot mamy na myśli, ale nie o "parabanku".

Firmy pożyczkowe nie gromadzą depozytów swoich klientów, a jedynie pożyczają pieniądze z kapitału własnego. Jeżeli zdarzyłoby się tak, że jakaś firma chciałaby przyjąć od nas pieniądze na lokatę, a nie jest bankiem, to powinniśmy jak najszybciej... uciekać. W przeciwnym wypadku możemy stracić pieniądze.

Zanim skorzystamy z firmy pożyczkowej, warto sprawdzić czy jest to sprawdzona i rzetelna firma pożyczkowa, bo może zdarzyć się, że trafimy na oszusta.

Tylko sprawdzone firmy pożyczkowe

Takie sprawdzone firmy pożyczkowe, znane na polskim rynku i działające już dłuższy czas w segmencie pożyczek pozabankowych internetowych, znajdziesz na podstronie blogu, np.: pożyczki krótkoterminowe internetowe firmy pożyczkowe.

1. Jeżeli nie znasz firmy, nigdy wcześniej o niej nie słyszałeś, to należy sprawdź czy jest to firma legalna. Na stronie KNF (Komisja Nadzoru Finansowego) sprawdzisz listę ostrzeżeń publicznych, na którą są wpisywane wszystkie firmy, do których KNF ma zastrzeżenia. Na stronie Komisji znajduje się lista podmiotów, które są przez nią nadzorowane, np. banki, ubezpieczyciele, domy maklerskie, itp.

2. Ponieważ firmy pożyczkowe nie znajdują się pod kuratelą KNF, przed zaciągnięciem pożyczki, należy bardzo dokładnie przeczytać umowę, zapoznać się z tabelą opłat, sprawdzić całkowity koszt takiej pożyczki. Obecnie w Polsce obowiązuje tzw. Ustawa Antylichwiarska, która reguluje wysokość odsetek i kosztów pozaodsetkowych.

Należy jednak być świadomym tego, że pożyczki pozabankowe są drogie - dużo droższe niż w banku. Te wysokie koszty są zwłaszcza widoczne w przypadku pożyczek pozabankowych na raty. Wszystko jest dobrze, jeżeli regulujemy raty terminowo. Może się jednak zdarzyć i tak, że pogorszy się nasza sytuacja finansowa i zaczną się opóźnienia lub co gorsza, zaprzestaniemy je spłacać. Niestety to dodatkowe koszty, ponieważ firmy pożyczkowe naliczają wysokie dodatkowe koszty i odsetki karne, a jeszcze gorzej, kiedy będą podjęte kroki prawne i sądowe. To może już doprowadzić do dużych kłopotów finansowych.

Zanim pożyczysz - dwa razy się zastanów, czy taka pożyczka pozabankowa jest Tobie potrzebna i dokładnie sprawdź, ile za to wszystko zapłacisz.

3. Projekt umowy możesz wziąć do domu i na spokojnie przeczytać, bez presji sprzedawcy pożyczki.

4. Jeżeli nie rozumiesz zapisów umowy, nie uzyskałeś jasnej odpowiedzi na swoje pytania - nie podpisuj umowy.

5. Nie korzystaj z usług firm pożyczkowych, które ogłaszają się "na słupach", podając tylko numer telefonu komórkowego. Firmy udzielające pożyczek pozabankowych muszą stosować się do wspomnianej powyżej tzw. Ustawy Antylichwiarskiej (regulującej maksymalne koszty pożyczek), ale nierzadko próbują obejść te przepisy.

6. Sprawdź RRSO pożyczki, czyli Rzeczywistą Roczną Stopę Oprocentowania. Jest to procentowe wyrażenie kosztów całkowitych pożyczki w stosunku rocznym. Koszt pożyczki to nie tylko odsetki, ale również dodatkowe koszty, takie jak: prowizja, ubezpieczenie, opłaty administracyjne, manipulacyjne itp.

Wnioskujesz o 5000 zł pożyczki, a otrzymujesz tylko 4000 zł? Gdzie podział się 1000 zł? 1000 zł zostało pobrane przez firmę pożyczkową, jako koszt pożyczki.

Kredyt konsolidacyjny w firmie pożyczkowej

Bardzo często pojawia się pytanie, czy firma pożyczkowa może udzielić kredytu konsolidacyjnego? Przede wszystkim należy zaznaczyć, że firmy pożyczkowe nie udzielają kredytów (co jest domeną banków i SKOK-ów), a jedynie pożyczki.

Zatem według powyższego stwierdzenia, firmy pożyczkowe nie mogą udzielić nam takiego kredytu. Natomiast mogą oczywiście udzielić pożyczkę gotówkową. I nie ma tu znaczenia czy nazwiemy ją pożyczką konsolidacyjną czy pożyczką na spłatę długu, czy jeszcze inaczej. Pożyczki gotówkowe mogą być przeznaczone na dowolny cel, i firm pożyczkowych, podobnie jak banków, nie interesuje na co pieniądze z pożyczki zostaną przekazane.

Kredyt jest uregulowany prawem bankowym, a pożyczka uregulowana jest w Kodeksie Cywilnym. Jednak pieniądze z pożyczki konsumenckiej nie mogą być przeznaczone na finansowanie działalności gospodarczej.

O kredycie konsolidacyjny szerzej możemy przeczytać w artykule: Gdzie najlepiej wziąć kredyt konsolidacyjny?

W tym miejscu zaznaczymy, że kredyt konsolidacyjny jest to kredyt na "połączenie" posiadanych kredytów i pożyczek w jeden kredyt (tzw. konsolidacja kredytów). Pozwala zmniejszyć liczbę zobowiązań, które aktualnie spłacamy, a poprzez wydłużenie czasu kredytowania, zmniejszyć ratę.

Pożyczka konsolidacyjna bankowa pozwala również spłacić wcześnie również pożyczki niebankowe. Bez znaczenie czy będzie to kredyt czy pożyczka konsolidacyjna, wymagana jest odpowiednia zdolność kredytowa i pozytywna historia kredytowa w BIK.

Koniec z pożyczką - rozwiązana czy spłacona?

Na koniec odpowiemy szybko: czy można rozwiązać umowę z firmą pożyczkową? Tak. Można w ciągu 14 dni odstąpić od umowy pożyczki i oddać kapitał z odsetkami za czas, kiedy pieniądze pozostawały w Twojej dyspozycji.

Umowa o pożyczkę wygasa również w momencie uregulowania zobowiązania. Można zatem spłacić każdą pożyczkę i każdy kredyt przed wyznaczonym terminem. Czasami może się to wiązać z dodatkowymi opłatami, zwłaszcza w przypadku pożyczek pozabankowych ratalnych. Powinniśmy sprawdzić informacje dotyczącej kosztów oraz paragraf w umowie dotyczący wcześniejszej spłaty pożyczki.

Jeżeli nie możemy spłacić pożyczki w terminie, najlepszym wyjściem jest poinformowanie o zaistniałym fakcie pożyczkodawcę i szerze przedstawić przyczyny takiego stanu. Nie ma sensu czekać i zwlekać, bo mogą zostać uruchomione procedury windykacyjne i będzie już za późno na znalezienie wyjścia z sytuacji. Najgorszym rozwiązaniem jest zaciąganie kolejnej pożyczki na spłatę bieżącego zobowiązania.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz