środa, 12 października 2016

Konsolidacja kredytów. Warto wziąć kredyt konsolidacyjny?

W reklamach telewizyjnych i w internecie możemy obejrzeć wiele reklam dotyczących kredytów konsolidacyjnych. Na czym polega taka konsolidacja i czy ewentualnie warto jest się na nią zdecydować?

konsolidacja kredytów - warto wziąć kredyt konsolidacyjny

Mając dwa lub więcej kredytów i pożyczek w rożnych bankach (a nawet i jeden kredyt) można je "zamienić" na jeden kredyt w dowolnym banku. "Zamienić" oznacza to, że bank udziela nowego kredytu na spłatę pozostałych zobowiązań. Konsolidacja pozwala uzyskać jedną ratę, którą generalnie jest niższa od sumy rat, które płaciliśmy dotychczas.

Zatem z kredytem konsolidacyjnym spłacisz wybrane zobowiązania, które zostaną zaakceptowane przez bank. Można również odpowiednio wydłużyć czas spłaty nowego kredytu, tak, aby otrzymać odpowiednio niższą ratę. Z kredytem konsolidacyjnym możliwe jest uzyskanie także dodatkowej gotówki na dowolne wydatki.

Jaki jest zysk z konsolidacji?

Przede wszystkim jest to obniżenie raty, a tym samym pozwala na odzyskanie płynności finansowej. Jeżeli mamy wiele kredytów i pożyczek, to musimy pamiętać co i w jakiej wysokości spłacamy. Przeoczenie spłaty może mieć przykre konsekwencje, np. nasza ocena historii kredytowej w BIK ulegnie zmianie na gorszą. Z kredytem konsolidacyjnym mamy tylko jedną ratę i jeden termin płatności. Z doradcą bankowym możemy ustalić taki okres kredytowania, aby rat kredytowa był jak najmniejszym obciążeniem dla budżetu domowego.

Konsolidacji kredytowej podlegają dowolne zobowiązania bankowe: kredyty gotówkowe, kredyty samochodowe, pożyczki ratalne oraz kredyty w ROR i na kartach kredytowych. W przypadku, gdy jednym z konsolidowanych kredytów jest kredyt hipoteczny, wówczas mówimy o kredycie konsolidacyjnym hipotecznym, w innych przypadkach, to kredyt konsolidacyjny gotówkowy.

Zabezpieczenie kredytu konsolidacyjnego

W większości przypadków bank nie wymaga poręczyciela lub innej formy zabezpieczenia, ale to już zależy od konkretnej oferty bankowej. Warto zatem jest zawsze sprawdzić i porównać oferty banków przed podjęciem ostatecznej decyzji.

Przeczytaj również: Kredyt gotówkowy 120 tysięcy złotych czy można uzyskać, aż tak wysoki kredyt gotówkowy? I w jakim ewentualnie banku?

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz