Głównym założeniem konsolidacji kredytów, a tym samym i jego podstawową zaletą jest:
- zredukowanie liczby spłacanych kredytów.
- wydłużenie czasu kredytowania i zmniejszenie raty.
- zwiększenie zdolności kredytowej.
Po konsolidacji kredytów zyskujesz jedną i to znacznie niższą ratę kredytową. Poprawia to sytuację domowego budżetu, zwiększa płynność finansową i nie ryzykujesz wpadnięcia w spiralę zadłużenia, pod warunkiem jednak, że nie zaczniesz znowu się zapożyczać.
To rozwiązanie jest dla wielu osób równie wygodne, ponieważ należy pamiętać tylko o jednym terminie płatności (jeżeli zostały skonsolidowane wszystkie zobowiązania), który można ustalić np.. kilka dni po otrzymaniu wynagrodzenia.
Warto również nadmienić, że konsolidacja i zmniejszenie raty, wpływa na zwiększenie zdolności kredytowej. Mniejsza rata kredytowa, to bowiem mniejszy koszt obsługi zadłużenia. Banki to wykorzystują często i proponują dodatkową gotówkę. Czy warto jest skorzystać z takich środków, to jest już sprawa indywidualna.
Niestety konsolidacja kredytów i nowy kredyt konsolidacyjny ma również wady. Jest to taka sama wada, jak przy każdym innym kredycie - całkowita kwota do spłaty jest wyższa niż przed konsolidacją. Ponieważ jest to nowy kredyt, a jednocześnie następuje wydłużenie okresu kredytowania, to i odsetki będą naliczone, a to oznacza koszt kredytowy.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz